Mech w kostce brukowej


Problem wyrastania mchu z fug kostki brukowej jest powszechny. Nie wszystkim zieleniące się fugi przeszkadzają. Mało tego dla niektórych podjazd z kostki brukowej, na którym zamiast fug widać zielony mech, ma wiele uroku. Niestety nie ma w pełni skutecznej metody na uchronienie się przed mchem w kostce brukowej. Są jednak sposoby, aby ograniczyć i spowolnić jego pojawianie się.
Ilość mchu, a także szybkość jego pojawiania wynika z wielu czynników m.in. technologii, warunków geograficznych i przyrodniczych, a także od samego wyboru i sposobu wykonania nawierzchni brukowej.
Mech w fugach powstaje, gdy spełnione zostają podstawowe warunki dla jego rozwoju: gleba, w której może wyrosnąć oraz duża wilgoć. Jako że fugi służą jako odprowadzenie wody z powierzchni pokrytej kostką brukową o wilgoć w przestrzeniach pomiędzy ułożoną kostką nietrudno. Z kolei gleby dostarczyć może zarówno niedokładne wykonanie jak i warunki przyrodnicze, czy rodzaj kostki.
Fugowanie kostki brukowej powinno odbywać się z użyciem piasku płukanego (tzw. ostrego piasku). Piasek taki jest bardzo ubogi w składniki mineralne przez co nie tworzy dobrego środowiska dla wzrostu mchu. Jednak jego cena jest zdecydowanie wyższa w stosunku do piasku budowlanego, w którym to z kolei mech wyrasta bez większych problemów. Oszczędności ze strony firmy brukarskiej mogą zatem wywołać nakłady czasowe dla ich klientów.
Inną kwestią jest dostarczanie substancji mineralnych do fug za sprawą deszczów i wiatrów. Szczególnie na Śląsku, gdzie ilość pyłów w powietrzu, fugi pomiędzy kostkami betonowymi, dosyć często wypełniają się materiałem w którym możliwy jest porost mchu. Regularne zamiatanie podjazdu z bruku na pewno spowolni więc proces porostu mchu.
Dla osób uczulonych na punkcie zielonego porostu w dopiero co ułożonym podjeździe czy chodniki z bruku dobrym wyjściem będzie odpowiedni wybór kształtu kostki. Przy takim wyborze powinna pomóc firma brukarska. Część modeli kostki brukowej produkowane jest w wersji bez fazy! Ogranicza to zatem możliwość osadzania się gleb dla mchu.
Stosunkowo skutecznym, jednak kosztownym, jest wykorzystanie specjalnej fugi do kostki brukowej.
Z kolei najczęściej stosowaną metodą jest pokrycie bruku środkiem usuwającym wszelką roślinność. Jest to sposób skuteczny, jednak niebezpieczny i dosyć kosztowny.
Nie da się unikną wyrastania mchu. Trzeba się pogodzić, że co kilka lat konieczne będzie usunięcie fugi i wypełnienie jej na nowo. Najskuteczniejszą i najtańszą metodą jest pogodzenie się z tym, jednak nie jest to metoda najprostsza.