Jakich kruszyw użyć pod kostkę brukową
Niezależnie od tego, jakiego rodzaju kruszywa użyjemy ważne jest, aby nie posiadało ono zanieczyszczeń. Podbudowa jest najważniejszym elementem nawierzchni z kostki brukowej. Stąd wszelkie oszczędności przy zakupie kruszywa skutkują obniżeniem jakości wykonania i skróceniem trwałości bruku.
Kruszywa kamienne używane przy brukarstwie
Kruszywa kamienne są najpowszechniej używane przy tworzeniu powierzchni z nawierzchnią z kostki brukowej. Podbudowa jest w ponad 4/5 wykonywana z kruszywa kamiennego.
Kruszywo drobne
Piasek rzeczny – jego głównym składinkiem jest kwarc i żwirki. Jest kruszywem stosunkowo czystym, przewyższającym pod tym względem piasek kopalny. W zależności od miejsca pozyskania piasek rzeczny posiada różne właściwości – inne w górnym i dolnym biegu rzeki.
Piasek kopalny – pochodzi z osadów polodowcowych. Jest stosunkowo czysty (stosunkowo mało zanieczyszczeń pylastych)
Piaski naturalne są najczęściej dzielone na frakcje:
- 0-2 mm,
- 0-5 mm,
- 2-5 mm.
Żwiry i pospółka
Żwiry możemy podzielić na rzeczne i kopalne – podobnie jak piasek. W zależności od pochodzenia różnią się kształtem ziaren. Z kolei pospóła jest mieszaniną piasku oraz żwiru. Sposób pozyskiwania pospółki jest taki sam, jak w przypadku piasku i żwiru, a więc bądź to z rzek, bądź kopalny.
Omawiane kruszywa są pochodzenia naturalnego. Powstają w wyniku różnego rodzaju procesów, które to wywołują kruszenie, rozdrabnianie większych skał (magmowych, metamorficznych i osadowych)
Kruszywo łamane
Jego wytwarzanie polega na kruszeniu surowca skalnego. Pochodzenie kruszywa łamanego jest tożsame do żwirów i pospóły (magmowych, metamorficznych i osadowych). Kruszywo takie dzielimy ze względu na sposób produkcji i frakcje
- Kruszywo zwykłe:
- 0-5 mm – miał,
- 5-25 mm – kliniec,
- 25-63 mm – tłuczeń,
- 0-16, 0-25 i 0-63 mm – niesort.
- Kruszywo granulowane
- piasek łamany – 0-2 mm
- grysy – 2-5 mm, 5-8 mm, 8-10 mm oraz 10-25 mm
Z kolei kruszywo granulowane poddawane jest dodatkowej obróbce, w wyniku której ziarna uzyskują charakterystyczny kształt.
Kruszywo hutnicze w brukarstwie
Żużel wielkopiecowy jest odpadem powstającym w procesie wytopu surówki w piecach hutniczyh. Żużel dzieli się na:
- żużel wolno studzony
- żużel szybko studzony
W brukarstwie najczęściej stosuje się ten pierwszy. Pod wpływem m.in. wody z żużel wiąże się ze sobą.
Kruszywo żużlowe, zgodnie z polskimi normami budowlanymi dzielimy na:
- Grys I – 2-25 mm,
- Tłuczeń – 20-80 mm,
- miał – 0-2 mm i 0-5 mm
- pospóła – 0-10 mm i 0-80 mm
Keramzyt
Podobnie jak żużel keramzyt powstaje w wyniku wypalania. Pod wpływem temperatury zwiększa swoją objętość. Ziarna tego kruszywa mają owarlny, regularny kształt. Produkowany z reguły w ziarnistościach:
- 5-10 mm,
- 2-20 mm,
Charakteryzuje się mrozoodpornością.